Düğün Hazırlıklarında Söz ve Nişan Merasimi Nasıl Yapılmalı?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Evlenmeye karar veren çiftler, eğer yıldırım nikâhıyla ya da çok kısa bir süre içinde evlenmeyi düşünmüyorlarsa, önlerinde yer alan bir sonraki aşama söz ve nişan aşamasıdır. Söz kesme merasimi erkek tarafının gerçekleştirdiği kız isteme töreninde yapılır.

Söz kesme geleneği bir bölgeden başka bir bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte genel olarak, kız istenip kahveler içildikten sonra geleneksel söz şerbeti dağıtılır. Söz tatlısı yenir ve ardından da yüzükler takılır. Ayrıca söz kesmenin olmazsa olmaz bir tören olmadığını ve günümüzde gençlerin tercihine göre yapılan oldukça sade bir tören olduğunu söyleyebiliriz.

10624586_10204430358463976_5370821719810754079_n

Nişan Merasimi

Türklerin geleneğinde nişan merasimini genel olarak kız tarafı, düğün törenini ise erkek tarafı yapar. Ancak bazı durumlarda çiftler her iki töreni de ortak yapmak isteyebilirler ki bu da çok normal bir durumdur diyebiliriz. Bununla beraber ister kız, isterse erkek tarafı olsun, nişanı yapacak olan tarafın yapması gereken ilk şey, alyansları almak ve bu alyansların içerisine de nişan tarihlerini yazdırmaktır. (Bu arada alyans seçme işini oldukça özenli bir şekilde yapmayı da unutmamak gerekir.)Bu adımdan sonra atılması gereken ikinci adım ise, nişan yastığı, gümüş tepsi, bir adet makas ve tabii ki bu yüzükleri birbirine bağlayacak olan kırmızı bir kurdele almaktır diyebiliriz. Sonrasında bir aile büyüğünün bu beraberliğin bir ömür sürmesi temennisiyle nişanlı çiftlerin nişan kurdelesini kesmesinin ardından nişan merasimi tamamlanır.

 evlilik_yuzugu_neden_sol_ele_takilir_h277