Karat Ne Anlama Gelmektedir?

   2021 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Pırlanta mücevherlerin değerini belirleyen birim karat olarak ifade edilmektedir. Bir pırlantanın karatı ne kadar büyükse, ağırlığı da o kadar fazla olmaktadır. Bu değerli taşların kaç karat olduğu, ise oldukça hassas terazilerde tartılarak ölçülmektedir. Pırlantaların gram cinsinden ölçümü yapılmamaktadır. Buna göre pırlanta tüm yüzük, bileklik, küpe ya da kolye gibi mücevherlerin ağırlık birimleri karat olarak ölçülmektedir. Pırlanta fiyatlarını ve pırlantanın değerini belirleyen en önemli detay ise karatları olmaktadır. Karatın gram cinsinden değeri ise gramın beşte biri olarak ifade edilebilir. Bu hesaba göre 5 karat, bir gram olacaktır. Pırlantalar, yapıları gereği doğada oldukça küçük hacimlerde bulunmaktadır. Bundan dolayı da yüksek karat pırlantalar çok daha nadir bulunduğundan, çok daha değerli olmaktadır. Bunun yanı sıra karat ne kadar büyük olursa olsun eğer pırlantanın kesimi ve işlenişi kötü ise, değeri düşecektir. Karat, pırlantanın değerini büyük ölçüde etkilese de tek başına bu sebeple belirlemektedir.

Tektaş

Tektaş pırlanta yüzüklerde karat ve kesim oldukça önemlidir. Bu detaylar pırlantanın değerini belirlemektedir. Çok küçük karata sahip taşlar bile şayet taş kaliteliyse ve berraklık açısından da kusursuzsa, ustalar tarafından işlenmişse, değeri yükselecektir. İyi bir taş kesim ustası, pırlantası minimum fire vererek şekillendirir. Bu sayede karatı da azalmaz. Bundan dolayı pırlanta satın alırken, yalnızca alanında usta kişilerle çalışmak ve güvenilir yerlerden pırlanta satın almak gerekmektedir. Pırlanta kesimi sırasında özel şeklini de verebilmek için genel olarak yüzeyinde 57 yüz oluşturulmaktadır. Bu yüzeyler sayesinde pırlantalar muhteşem parlaklıklarını kazanmaktadır. Pırlantaların işlenmesi sırasında pırlanta ustaları bir pirinç tanesini işliyor gibi düşünebilirsiniz. Bundan dolayı da pırlanta ustaları günümüzün en becerikli zanaatkarları olarak da kabul edilmektedir. İşinin ehli pırlanta ustaları, pırlatanın değerini daha da arttıracak şekilde sanatlarını taşa ince ince işlemektedir.

Tek Taş Yüzük

Tek taş yüzük satın alırken karatına, işlenmesine ve taşın özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu alanda uzman olmayan kişilerin taşın kalitesi hakkında fikir sahibi olması mümkün değildir. Bunun için sertifikalı taşlar satın almanız gerekmektedir. Tek taş yüzüğün sertifikasında kaç karat olduğu ve taşın tüm özellikleri, bağımsız elmas kuruluşları tarafından değerlendirilmiş ve belgelendirilmiştir. Bu sayede satıcıların insiyatifine kalmadan nasıl bir yüzük aldığınızı öğrenebilirsiniz. Pırlantanın değerini belirleyen bir diğer detay ise taşın berraklığı olmaktadır. Lekesiz pırlantalar her zaman çok daha değerli olmaktadır.


error: Kopyalanması Yasaktır!