İdeal Salon Düzeni ve Mobilya Ölçüleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Mobilya yerleşimi dekorasyonun en önemli konusudur. Küçük bir salona sahip olanlar için ise ekstra önemlidir. İdeal salon düzeni ve mobilya ölçüleri yazımızda; ‘salon mobilya yerleşimi nasıl yapılır’, ‘ideal oturma odası ve salon ölçüleri nelerdir’, ‘oturma odası mobilya ölçüleri nasıl olmalıdır’ gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ev dekorasyonunda yapılan en büyük yanlış, önce mobilyaları seçip, daha sonra yerleştirmeye çalışmaktır. Ve sonuç olarak, oranları birbiriyle alakasız bir sürü mobilya, oturma odası içerisinde üst üste yığılmış gibi görünür. Bu konu için, “İki ölç bir biç” atasözü ne kadar da doğrudur. Atalarımızın da dediği gibi, sonradan hüsran yaşayıp uğraşacağımıza, baştan doğru hesap yapmak en iyisidir.

Dekorasyon sırasında aklınızda bulundurmanız gereken ideal salon düzeni ve mobilya ölçüleri sayesinde; içinde rahatça hareket edebileceğiniz, kullanışlı bir yaşam alanı düzenleyebilirsiniz. Fakat şunu da unutmayın; risk almadan özgün ve ilgi çekici bir mekana sahip olamazsınız. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun da dediği gibi:

Bir profesyonel gibi kuralları öğren ki, onları bir sanatçı gibi kırabilesin.

Orta Sehpa Yüksekliği Ne kadar Olmalı?

Sehpa yükseklikleri çok değişkendir. Ancak kolay erişim için sehpa tablasının yüksekliği, kanepenin oturma yüksekliğine yakın (koltuğun minder seviyesinin 10 cm aşağısı ve yukarısında) olmalıdır.

Orta Sehpa ve Koltuk Arasındaki Mesafe Ne Kadar Olmalı?

Genel kural, sehpayı kanepeden yaklaşık 35 ila 45 cm arasında olacak şekilde yerleştirmektir. Bu ölçü bir dergiye ulaşmak için yeterince yakın, aynı zamanda bacak boşluğu için yeterli bir mesafedir.

Orta Sehpa ve Koltuk Ölçülerinin Birbirine Oranı Nasıl Olmalı?

Orta sehpa ölçüleri görsel olarak koltuk büyüklüğünün yarısı ile 2/3’ü arasında olmalıdır. Ölçmeniz şart değil ama bir orta sehpa satın alırken, göz kararı koltuğunuzun yarısından biraz daha fazla genişlikte olması iyi olacaktır.