Cümle Eşanlamlısı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Tüm kelimelerin eşanlamlarını en doğru düzeyde öğrenebiliriz. Bu yönde ise cümle eşanlamlısı kelimesinin ise eşanlam karşılığının tümce olduğu olduğunu vurgulayabiliriz. Cümle kelimesi aynı zamanda Türk Dil Kurumu üzerinden en son giren kelimeler arasında yer almaktadır.

Bu bakımdan söz konusu kelime tarihte daha çok Tümce olarak kullanılmıştır. Ancak Tümce kelimesinin banel bir yapıya sahip olması sebep gösterilerek bu kelime yerine cümle kelimesi günümüzde daha çok kullanılmaktadır.

Bu kelime doğrudan tek cümle tarzından da kullanılabilmektedir. Yani cümle alem gibi kısa bir sözcüğün de tek başına bir cümleyi ifade ettiğinin altını çizebiliriz.

Cümle Kelimesi Nedir?

Cümle kelimesi doğrudan Arapça dilinden Türk Diline doğru giriş yapmıştır. Bu bakımdan cümle eşanlamlısı sadee ülkemiz genelinden değil Arap ülkelerinde de önem taşımaktadır.Cümle kelimesinin birçok farklı sözlüklerde ise farklı tanımlaması yer almaktadır. Örneğin, herhangi bir yargının bildirilmesi amacıyla tek başına çekimli bir fiil ya da çekimli bir fiil ile birlikte kullanılan sözcükler tümce bütün-hep tarzında olmaktadır.

Cümle Kelimesi Kullanımı

Cümle kelimesi çok kısa bir terim olmakla birlikte cümle eşanlamlısı olarak pek çok ifadeyi de telaffuz etmektedir. Örneğin bu sözcük aynı zamanda cümle içerisinde bütün ya da herkes gibi daha detaylı içerikler yani anlamlar da barındırmaktadır.

Örneğin cümle alem gibi terim doğrudan cümlenin anlamını yani bir bütünü ifade etmektedir. Bu bakımdan cümle kısa bir kelime olmasının yanısına anlam bakımdan çoğulu ifade edebilmektedir.

Cümle Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı

Cümle kelimesi pek çok farklı cümlelerin içerisinde de kullanılmaktadır. Bu bakımdan cümle eşanlamlısı olarak söz konusu kısa kelime cümlenin genel bir anlam taşımasını dahi sağlamaktadır. Cümlelerin girişinde ya da ortalarında olduğu gibi söz konusu kelime cümlelerin sonlarında dahi kullanılabilmektedir.