Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Erkeklerin yaklaşık %85’i, 50 yaşına kadar saçının büyük bir bölümünü kaybetmiş oluyor. Bazıları 21 yaşına girmeden saçlarını kaybetmeye başlıyor! Yalnızca erkekler de değil 50 yaşına gelen birçok kadın kaybettiği saçlardan şikayet ediyor. Peki tedavisi nasıl yapılır derseniz, cevabı bu yazımızda!

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin en yaygın sebebi genetik faktörlerdir. Kişinin ailesinde saç dökülmesinden şikayetçi birinin olması yatkınlık oluşturur ve yaş ilerledikçe kellik oluşum riskini arttırır.

Saçların dökülmesine sebep olan çevresel faktörlerden biri ise beslenme şeklinde yapılan hatalardır. Tek tip beslenme ya da uzun süreli açlık gibi yanlış diyetler ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme saça zarar verir. Bir başka yanlış beslenme türü vitamin ve mineral açısından eksik bir beslenmedir. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülmesini arttıran faktörlerdendir.

Bu sebepler dışında stres, depresyon, kemoterapi ve hamilelik de saçların dökülmesine sebep olabilir. Saçların dökülmesine sebep olan diğer faktörleri buradan öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi aşamasında en çok kullanılan yöntemler PRP ve mezoterapidir. Saç mezoterapisinde bir iğne yardımıyla saç dökülmesi yaşanan bölgelere saç dökülmesini azaltacak ve yeni saç oluşumunu arttıracak besleyici bir sıvı enjekte edilir. Besleyici sıvı kişiden kişiye değişir ve kişinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve dokulardan oluşur.

PRP’de ise kişinin kanındaki platelet hücrelerinin sayısı arttırılır ve bu sıvı şekilde enjekte edilir, böylece kişinin kanı kullanılarak tedavisi gerçekleştirilmiş olur.

Eğer siz de saç dökülmesinden şikayetçiyseniz saç dökülme tedavisi hakkında aklınızda kalan soruları cevaplamak ve uygun tedaviye başlamak için hemen bir dermatoloğa ulaşın!


error: Kopyalanması Yasaktır!