Evlilik Kararı

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Herkes aşk denilen o harika duyguyu yaşamak ister. Aşık olunan insanla evlenmek ise en büyük hayaldir. Çiftler bir arada ömür boyu yaşayabileceklerine inandıklarında evlilik kararı alırlar. Çiftler arasında evlilik kararı alındıktan sonra sıra bu kararı aileler ile paylaşmaktadır. Ailelerin de onayı alındıktan sonra isteme, söz ve nişan peş peşe gelir. Söz ve nişan bir arada yapılabilir. Eğer ayrı yapılıyorsa nişan tam bir evlilik provasıdır. Söz ve nişan çiftlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyabilme süresidir. Bu sürede kız ve erkeğin aileleri de birbirini tanır. Evlilik kalabalıklaşmaktır. Artık çiftin her birisinin iki ailesi olmaktadır. Evliliğin başarılı olmasında bu yeni aileler arasındaki uyum da büyük önem taşır. Bu önemli adımı atarken güzel bir nişan sepetim hem anlamlı, hem de ileride oluşabilecek zorluklar için son derece faydalıdır.

Geleneklerimiz nişanı kız tarafının yapması yönündedir. Eğer nişan bir salonda yapılıyorsa hazırlıklar düğün hazırlıklarına çok benzer. Nişan gerçekleşmeden önce ailelerin yerine getirdiği bir takım formaliteler vardır. Öncelikle çiftler bir alyans seçmelidir. Evlendikten sonra da bu alyans kullanılmaya devam edileceği için nişan alyansı seçimi önemlidir. Çiftler bir ömür boyu parmaklarında taşıyacakları bu alyansı seçerken gerekli özeni göstermelidir. Nişandan önce aileler, gelin ve damat için nişan sepetim diyebilecekleri sepetler hazırlar. Nişan sepetinin içinde neler olacağı ailelerin karşılıklı anlaşması ile de belirlenebilir. Nişan sepeti veya nişan bohçası bulunulan bölgenin geleneklerine göre hazırlanır. Ülkemizde her bölgenin kendisine has gelenekleri vardır. Genellikle nişan sepetine iç çamaşırı, terlik, gecelik, sabahlık gibi ailelerin kendilerinin seçebileceği hediyeler konur. Erkek için hazırlanan sepete de iç çamaşırı, terlik, çorap ve pijama takımı konur. Aileler kıyafet ve ayakkabı gibi parçalar da koymak isteyebilir fakat bu tercihe kalmıştır.

İçinde nişan hediyeleri konulan nişan sepetleri hazırlanırken çok özenli davranır. Bu sepet eve gelen ziyaretçiler tarafından da görüldüğü için alınan hediyelerin kaliteli ve şık olmasına özen gösterilir. İçindekilerden başka, sepet veya bohça da çok özenli süslenir. Nişan sepetleri ailelerin gelin ve damada verdiği değerin belirtisi gibidir. Bu nedenle bu sepetlerin hazırlığında çok özenli davranılır. Nişan sepetlerinin seçimi ve içinin hazırlanması başlı başına bir emektir.

İŞİNİZE YARAYACAK BENZER MAKALELER