Dünya’nın En Ünlü Müzayedelerinde Satılan Ünlü Eserler

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dünyaca ünlü iki müzayede evi; Sotheby’s ve Christie’s. Sotheby’s merkezi Newyork’ta olan, 1744 yılında kurulmuş ve o günden günümüze kadar hizmet veren ilk uluslararası müzayede evidir. Sotheby’s şu an birçok ülkede seçkin müzayedeler düzenlemeye ve değerli eserleri sahipleriyle buluşturmaya devam etmektedir. Christie’s, 1766’da kurulmuş İngiliz müzayede evidir. Günümüzde 10 farklı dünya şehrinde sanat severlere hizmet vermektedir.

Peki bu iki en eski ve büyük müzayede evi, hangi ünlü eserleri yeni sahipleriyle buluşturdu?

  1. Edvard Munch – Scream

Scream tablosu 2012 yılında müzayedesiyle tarihe adını yazdırdı. Sotheby’s de gerçekleşen müzayede de tablo 40 Milyon Dolarla açılışını yapıp 12 dakika içinde dünyanın en pahalı resmi olarak 119.9 Milyon Dolara  satışı gerçekleştirilmiştir.

  1. Gustav Klimt – Bauerngartern (Flowergarden)

Sotheby’s de satışı gerçekleştirilen Guvtav Klimt’in tablosu Avrupa tarihinin üçüncü en pahalı resmi olarak listelerde yerini aldı.

3.     Vincent Van Gogh – L’Allée des Alyscamps

Ünlü ressamın eserinin Newyork’ta Sotheby’s ‘de satışı gerçekleştirilmiştir. Bu manzara resmi, Vincent Van Gogh’un en pahalı manzara resimleri arasında 66 Milyon Dolar ile yerini almıştır.

  1. Pablo Picasso – Boy with a Pipe

Pablo Picasso’nın Boy with a Pipe tablosu 2004 yılına kadar açık arttırma ile satılan tablo rekorunu korunmaktaydı. 104 Milyon Dolara satışı gerçekleştirilen resimden Sotheby’s

11 Milyon Dolar komisyon alarak bu müzayedeyi tamamladı.

  1. Pablo Picasso – Nightclub Singer

Pablo Picasso’Nun Mavi Dönemi’ne ait olan bu eseri 2015 yılında 67.5 Milyon Dolara Sotheby’s aracılığı ile sanat tutkunu sahibi ile buluşmuştur.

6. Paul Cézanne – The Card Players

Paul Cezanne’ın The Card Players isimli 5 eserinden biri olan bu resim Christie’s’in düzenlediği müzayedede Katar kraliyet ailesine 250 Milyon Dolara satılarak en pahalı tablo ünvanını taşımaktadır.

7. Jeff Koons – Orange Dog

Orange Dog, 2013 yılında Cristies’s müzayedesinde satışa sunulmuş, sanatçısı yaşayan en pahalı eser olarak anılmaktadır. Ayna cilalı çelikten yapılmış, parlak balon hayvan heykeli olan Orange Dog, 58.4 Milyon Dolara yeni sahibiyle buluşmuştur.

8. Pablo Picasso – Nude Green Leaves and Bust

Picasso’nun bu eserinin 8 dakika gibi kısa bir sürede 106.5 Milyon Dolar gibi rekor rakamlardan birine satışı gerçekleştirilmiştir. Christie’s müzayede evi Picasso’nun Nude Green Leaves and Bust eserinin satışına ev sahipliği yapmıştır.

9. Alberto Giacemmetti – Pointing Man

Newyork Christie de satışa sunulan heykel, 141 Milyon Dolara gerçekleştirilen satışı ile 2015 yılında dünyanın en değerli heykeli statüsüne ulaşmıştır.

10. Pablo Picasso – Les Femmes d’Alger (Verison 0)

Picasso’nun 1954-55 yıllarında yarattığı 15 eserin son parçası olan Les Femmes d’Alger Newyork Christie’s de 179.4 milyon dolar gibi büyük bir rakam ile yeni sahibine kavuşmuştur.
Sanat severlerin vazgeçilmezi olan müzayedeler artık kitantik ile sizlerle buluşuyor. Müzayede evlerinden farklı olarak kitantik, uygun fiyatla birçok değerli ürünü sizlere sunuyor. Yapmanız gereken tek şey https://www.kitantik.com/ üzerinden seçip beğendiğiniz ürünlere teklif vermek ve dilediğiniz ürüne müzayede sonunda sahip olmak.


error: Kopyalanması Yasaktır!